CO JE TO FREESTYLE FOTBAL?

 

 

Je nově vzrůstající sportovní odvětví fotbalu. Jediné, co je opravdu zapotřebí, abyste dosáhli vyšší úrovně, je vytrvalost. Freestyleři využívají svoji kreativitu spojenou s technikou a citem pro míč. Teoreticky je to další způsob. jak vyniknout mezi ostatními. Ale hlavní důvod, proč to čím dál více lidí provozuje, je radost z pohybu. Nepotřebujete spoluhráče, ani žádné hřiště. Stačí vzít boty, míč a začít. Nejsou zde žádné pokyny trenérů, píšťalky rozhodčích nebo jakékoliv jiné omezení.

palle-freestyle.jpg
 
ronaldo - web.jpg

Mnoho lidí si pod pojmem freestyle football představí především žonglování různých částí těla, které znají od světoznámých fotbalistů typu Ronaldinha, Cristiana Ronalda, Zlatana Ibrahimovice a z dřívějších dob Pelého a Maradony. Diváci jsou uneseni, když je vidí, jak si při rozcvičce trénují svou techniku. Avšak ve freestyle footballu jde o něco jiného. Samozřejmě, že žonglování je základem freestylu, ale to je asi vše. Kreativita a fantazie některých freestylerů opravdu nemá meze, a tak vznikají čím dál tím těžší a komplikovanější triky.

 

HISTORIE

Českou historii lze datovat zhruba od roku 1975. Mezi první fotbalové žongléry a také rekordmany na území tehdejšího Československa, předchůdce dnešní generace vyznavačů freestyle fotbalu v České republice a na Slovensku, patřili Josef Kalaš z Povážské Bystrice a Josef Lochman z Výprachtic. Tyto borce následoval Jan Skorkovský z Prahy, který netradičnímu fotbalovému umění ve volném stylu věnoval celý život a v průběhu třiceti let vytvořil stovky rekordů (v letech 1982 až 2011). Výkony Skorkovského inspirovaly další nadšence, především specialistu, rekordmana ve hře různých míčů hlavou, s řeckým jménem Bursas Charalambos, z Branek u Valašského Meziříčí (od roku 1995) a držitele desítek rekordů z Mezinárodních festivalů v Pelhřimově Jiřího Kremsera z Darkoviček u Hlučína (od roku 2000).

skorkovský - web.jpg
 
joga bonito-freestyle.jpg

Rozvoji mezinárodního Freestylu hodně napomohla firma Nike, která pořádala různé soutěže a setkání. Poté jejich kampaň Joga Bonito zaměřená na krásu fotbalu pozvedla freestyle ještě o něco výš. V průběhu posledních let zažil internet freestylový boom. Kluci (později dokonce i holky) každého věku začali natáčet své dovednosti na video a „uploadovali“ na internet (především na youtube.com) a vznikala nová seskupení freestylerů, kteří si udělali vlastní značku a internetovou stránku. Freestylu se využívá i na živá představení, do TV show, reklam nebo poločasové programy nejen fotbalových zápasů.

 

Freestyle se obecně rozvíjí po celém světě, ale opravdu nejvíce se vyskytuje v Evropě. Postupem času je stále víc a víc oblíbený i v Česku. Praha se také stala pořadatelem prvního Mistrovství Evropy v roce 2010 a později v roce 2011 i historicky prvního Mistrovství světa.

rbbs bratislava.jpg
 

Historicky první mistrovství České republiky a Slovenska se konalo v roce 2008 v pražském Veletržním paláci pod jménem Red Bull Street Style. Závodů se účastnilo na sto závodníků, kteří museli projít kvalifikacemi v Brně, Bratislavě a Praze. Prvenství v turnaji si odvezl Jan Krepl ze Vsetína.

Zdroj: Wikipedia.org